Десять тисяч доларів – за перепис

Д О   Р Е Ч І

На рік бюджетом виділяється 1 тис. USD на одну людину. Припустімо, хтось побоявся, а хтось за давнім українським звичаєм промовисто махнув рукою: мовляв, моя хата скраю, і не потрапило до списків 100 тис. осіб. Порахуймо разом. За рік це — мінус сто тисяч у бюджеті. За десять — бюджетний дефіцит розміром 1 млн USD. А зазвичай, якщо люди не переписуються, то цілими родинами. Візьмімо, для прикладу, невеличку сім’ю — двоє дорослих і одна дитина. То виходить, що ці люди самі себе обрахували на 45 тис. USD?

Чи відповідально це стосовно себе самих і особливо дітей? Маємо зважати ще ось на що. Більшість нелегалів планує залишитися в країні на постійно. Хто захищатиме наші інтереси в Конгресі? Адже саме перепис визначає кількість місць, які кожен штат має в палаті представників Сполучених Штатів.

Триває 23-й за історію США перепис населення. Потрібно точно перерахувати всіх— і громадян, і негромадян, і тих, що мешкають у країні постійно, і бездомних. Для вивчення соціо-демографічних характеристик урядом виділено 14,5 млрд USD і винайнято цілу армію тимчасових працівників — 1,4 млн осіб. Про те, на якому етапі перебуває збір інформації та як задіяна в ньому українська громада, — інтерв’ю з працівниками Філадельфійського реґіонального відділу CENSUS Center: спеціалістом у зв’язках зі східноєвропейськими мешканцями U.S. CENSUS Bureau п. Джесі Селнес і представником у справах преси п. Монікою Дейвіс.

—      Скажіть, будь ласка, яке місце за загальною чисельністю посідають українці серед усього населення Філадельфії?

—      Варто відразу уточнити, що до нашого Філадельфійського реґіонального округу входять Філадельфія та два прилеглих райони — Бакс і Монтгомері. Щодо кількісних показників, то за даними, які збиралися в проміжку між останнім і нинішнім переписом, українцями самовизначились 1,2 % населення. Серед слов’янських народів українці є третіми за чисельністю після поляків (5,8 %) і росіян (2,5 %). А загалом населення в нашому реґіоні — 2,845 тис. осіб.

—      Як довго ще триватиме перепис?

—      До 10 липня. Обробка даних відбуватиметься до кінця року. 31 грудня інформація вже має лежати на столі в президента.

—      Залишилося не так багато часу. Скільки людей вже надіслало свої анкети?

—      Станом на 5 травня, у нашому реґіоні справи виглядають так: лідирує Монтгомері —там пройшло перепис вже 79 % населення, за ними йде Бакс — 78 %, далі — Філадельфія зі 63 %.

—      Яких заходів уживають, аби досягти якнайповнішого обліку?

—      Ми вже перейшли до чергової фази перепису — NonResponse Follow-Up (NRFU). На тимчасову роботу державою додатково найнято 650 тис. працівників, переважно із числа місцевих жителів. До їхніх обов’язків уходить відвідати кожен будинок, із котрого ми не отримали відомостей, і переписати людей на місці. До речі, кожен такий візит коштує державі 57 USD.

— Може трапитися, що ваш працівник прийшов, а вдома нікого не застав. Якими мають бути його дії?

— Він прийде й удруге, і втретє. Розроблений гнучкий графік відвідин. Спочатку він прийде в другій половині дня, ближче до вечора, або у вихідні. Не заставши нікого вдома, працівник зобов’язаний залишити у дверях письмове повідомлення про візит і вказати в ньому свої ім’я, контактний телефон, а також відомості про день і час, коли він прийде наступного разу. Переписувач також спробує додзвонитися телефоном, аби узгодити зручний для громадян час.

—      Але ж буває й так, що хтось виїхав у тривале відрядження або в когось такий графік роботи, що йому непросто зустрітися з вашим службовцем?

—      Це також передбачено. Людина може пройти перепис телефоном. Номер, за яким потрібно зателефонувати, є в кожному регіональному відділі, його легко можна знайти на наших сайтах в Інтернеті.

—      Як уберегтися від аферистів, тобто як дізнатися, що людина прийшла справді з CENSUS, а не невідомо хто?

—      Щоб люди могли без остраху відчиняти двері, кожен із переписувачів пройшов перевірку у ФБР. Наш представник має спеціальне державне ідентифікаційне посвідчення з водяним знаком Department Of Commerce, Census Bureau, де вказано його ім’я. Переписувач зобов’язаний на вимогу пред’явити ще й ID із фотографією, контактну інформацію про свого керівника і/або номер телефону місцевого Бюро перепису, де можна уточ-нити справжність його особи. Окрім того, наші працівники НІКОЛИ без запрошення не намагатимуться зайти в помешкання, щоб зробити записи; не будуть ставити запитання стосовно громадянства чи місця роботи; не випитуватимуть про Social Security Number та будь-які фінансові відомості; їх не цікавить, як давно ви в Сполучених Штатах. Переписувачі можуть задавати тільки ті запитання, які містяться в анкеті. Вони самі заповнять анкету згідно з отриманими відповідями й самі передадуть її в Бюро перепису.

      Багато сказано про конфіденційність інформації, яка отримується в процесі перепису. Розкажіть трохи детальніше про правове забезпечення таємниці зібраних даних.

—      Нормативні документи, які ґарантують цілковиту таємність даних, здобутих у процесі перепису, за своєю силою дії вищі від вимог Patriot Act, який після 11 вересня з метою попередження терористичних актів дає ФБР широкий доступ до збору різних даних і Freedom Of Information Act, який дозволив банкам і іншим бізнесовим структурам відстежувати в багатьох деталях приватне життя громадян. Не може бути надана інформація, яка стосується конкретної особи, жодній аґенції, податковим чи імміґраційним службам, не підкоряється Census Bureau також жодній вимозі або запиту суду надати ті чи інші відомості. Це гарантує цілковиту конфіденційність. Назовні йдуть тільки аґреговані числа. Комп’ютерні системи мають найновітніші технолоґії захисту від неавторизованого перегляду. За нормативами збереження інформації, вихідні дані поділено за певними напрямками. Окрім того, кожен працівник, постійний службовець чи тимчасово найманий, згідно з Титулом 13 Кодексу законів США, присягає довічно зберігати в таємниці зібрану ним інформацію. Порушення карається штрафом до 250 тис. USD, а також ув’язненням до п’яти років. Можуть застосовувати обидва покарання водночас.

—      А як бути, коли людина, наприклад, не знає або недостатньо знає англійську та не зможе порозумітися з вашим представником?

—      Ми й це передбачили. Переписувач має картку, на якій одне й те саме речення написано п’ятдесятьма мовами світу. У тому числі й українською. Якщо людина не знає англійської, їй пропонують пальцем указати в списку мову, якою вона може спілкуватися. Далі обговорюється зручний час для зустрічі з нашим службовцем, котрий володіє потрібною мовою.

—      До речі, про мову. Ми мали кілька дзвінків у редакцію «Моста» з приводу дещо недбало в стилістичному плані складених анкет, виданих українською мовою. Видається, що анкету навіть розробляв неукраїнець. Як ви можете це прокоментувати?

— Усі анкети розроблялися у Вашінґтоні, у Центральному бюро. Зі свого боку ми повідомимо керівництву вашу думку, але вирішення подібних питань може бути ефективним тільки через конґресменів. Потрібна ініціація цього питання з боку вашої громади.

—      З інформації, яка «гуляє» по мас-медіа, ми дізнаємося про наявність 12 мільйонів імміґрантів у Америці. Ще пишуть, що в середньому 700 тис. нелеґалів прибуває щорічно — така величезна кількість людей. Чи враховують їх при розподілі щорічного бюджету? Ось мер Лос-Анжелеса, наприклад, заявив, що недооблік десять років тому завдав місту збитків на 206 млн федеральних коштів. Як ви намагаєтеся цьому запобігти?

—      Цей перепис недарма проходить під гаслом «Усе у твоїх руках». Державний бюджет складає понад 400 млрд USD. На кожного з нас виділяється 1 тис. USD на рік. Це — усе те, чим користуємося начебто безкоштовно: безпека мостів і тунелів; можливість надати невідкладну допомогу, якщо з людиною щось трапилося, навіть якщо вона не має медичного страхування; безкоштовні центри з фахової підготовки спеціалістів, наповненість шкіл тощо. Кількість центрів для осіб похилого віку, поліцейських, пожежних і службовців з інших допомогових і аварійних служб також розраховується в залежно від чисельності населення. А як, не маючи точних даних, вирахувати потребу в робочих місцях?

—      Засоби масової інформації прогнозують, що цей перепис дасть приріст іспаномовного населення, перш за все — нелеґалів. Кажуть, що причина цього —їхня більша активність: вони охоче повідомляють про себе всі дані. Чи й справді якась народність переписується активніше, а якась уважає за краще уникнути цієї процедури?

—      Чи відповідає це дійсності — ми не знаємо, бо нікого не запитуємо про легальність перебування в країні, а от щодо нашого власного розуміння проблеми, увважаємо: багато що в людській поведінці залежить від попередньо пережитого досвіду. Чи-мало людей прибуває до США з країн, де державні структури ігнорували інтереси та права народу, не дотримувалися даних під час виборів обіцянок. Логічно, що й тут така людина все одно нескоро почне довіряти владі.

—      У переписній анкеті немає запитання про національність. А якщо якась людина захоче конкретно самовизначитись як українець, де вона має про це написати?

—      Подібну ситуацію передбачено пунктом № 9. Унизу під словом «інше» бажаючі можуть зазначити національність.

—      Справ іще дійсно чимало. Чи спираєтеся ви на допомогу етнічних громад?

—      Завжди є якась кіль-кість людей, які проживають у США без відповідних документів і бояться будь-якого контакту з владою. У цій галузі роботи незамінною є співпраця з недержавними установами, лідерами церков і іншими особами, які мають соціальну значимість і довіру серед імміґрантів. Саме тому на перший етап перепису ми наймали людей з етнічних громад для консультаційної й аґітаційно-просвітницької роботи. Тривалий час ми співпрацюємо з українськими організаціями, і не раз мали змогу впевнитися, що в них гуртуються справді не байдужі до справ своєї громади люди. На кожну нашу ініціативу вони відгукуються з розумінням і бажанням допомогти. Сподіваємось, що й зараз за активного сприяння українських і інших об’єднань громадян нам удасться успішно завершити перепис. Адже без точного обліку неможливо детально спрогнозувати й відтворити потенціал розвитку нашого реґіону.

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *